HP EliteBook 745 G6 Ryzen 5 3500U Touchscreen
Price in Bangladesh
৳30,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 3500U |
| Processor Speed | 2.1 GHz base frequency, up to 3.7 GHz, 4 MB L3 cache and 4 cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14-Inch diagonal FHD IPS Touchscreen eDP anti-glare WLED-backlit slim, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 2GB dedicated graphics |
| Networking | Intel AX200 Wi-Fi 6 (2 x 2) and Bluetooth 5 Combo, non-vPro |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | HP 3-cell Long Life (50 WHr) Li-ion |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows 10 pro |
| Dimensions (W x D x H) | 32.61 x 23.42 x 1.78 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.50 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 745 G6 laptop is powered by an AMD Ryzen 5 3500U processor. It has 16GB of DDR4 RAM that allows for smooth multitasking and quick access to frequently used programs. This laptop has a fingerprint sensor which will make it safer to use.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 745 G6 Ryzen 5 3500U Touchscreen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★