HP 15s-fq5786TU Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop
-13%
Price in Bangladesh
৳32,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-1215U 12th Generation |
| Processor Speed | 10M Cache, up to 4.40 GHz |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Screen Size | 15.6" FHD IPS Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual speaker |
| Networking | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2), Bluetooth 5 |
| Webcam | HP True Vision 720p HD |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Battery | 3-Cell Li-ion |
| Keyboard | Spill-Resistant |
| Software | Windows 11 Home |
| Extra Slot | Extra M.2 Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 35.85 x 24.2 x 1.79 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.7 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP 15s-fq5786TU Laptop comes with an Intel Core i3 12th generation processor with a turbo frequency of 4.40 GHz and 10M Cache. It has a 512GB SSD and 8GB DDR4 memory. This laptop features a 15.6" diagonal, FHD, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, and 45% NTSC display. The laptop is powered by a 3-cell, 41Wh Li-ion battery with more than 6 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP 15s-fq5786TU Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★