HP Elite Dragonfly G2 Core i5 8th Gen
-20%
Price in Bangladesh
৳45,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 3.0 GHz Base frequency, up to 4.8 GHz, 12 MB Cache and 4 cores |
| Chipset | Intel Core i5 8th Generation |
| Screen Size | 13.3" diagonal FHD, BrightView WLED UWVA, eDP 1.4 and PSR2, 400 nits, 72% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 2600MHz RAM |
| Hard Disk | 512GB NVMe M.2 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, Internal microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11a / b / g / n / ac / ax 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Card Reader | 1 x microSD media card reader |
| Battery | HP Long Life 2-cell, 38 Wh polymer, Up to 5 hours |
| Keyboard | Backlit, Spill-resistant, with HP Dura Keys |
| Dimensions (W x D x H) | 30.43 x 19.76 x 1.60 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.2Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Elite Dragonfly G2 laptop is powered by an Intel Core i5 8th-generation powerful processor that can run up to 4.8 GHz with Intel turbo boost technology. It comes with a 12MB cache and 4 cores. This laptop has a 13.3" Diagonal WLED display that can be rotated 360 degrees so you can use it according to your needs. It has 16GB SDRAM and 512GB PCIe Gen 3 x4 NVMe M.2 TLC SSD.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite Dragonfly G2 Core i5 8th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★