HP Elite Dragonfly X360 Core i5 8th Gen Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳45,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.8GHz Base Frequency, up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB Cache, 4 Cores |
| Screen Size | 13.3 Inch diagonal FHD IPS anti-glare WLED-backlit with HP Sure View Integrated Privacy Screen, 1000 nits, 72% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Bang Olufsen, 4 Premium stereo speakers, multi array world-facing microphone |
| Networking | Intel AX200 Wi-Fi 5 2 x 2, Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | HD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4-Cell, 56-WHr Long Life |
| Keyboard | Spill-Resistant, Backlit |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | Starting at 0.99 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Elite Dragonfly X360 laptop is a powered by Intel core i5 8th generation processor with Intel UHD Graphics 620. It has 13.3 Inch diagonal display that features FHD resolution, IPS anti-glare WLED-backlit, 1000 nits brightness, and 72% NTSC color. It has Intel AX200 Wi-Fi 5 2 x 2, and Bluetooth 5 Combo for network connectivity. This HP laptop comes with a spill-resistant, backlit keyboard for better typing in the dark.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite Dragonfly X360 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★