Dell Optiplex 3040 Core i5 6th Gen 8GB RAM Brand PC
-10%
Price in Bangladesh
৳13,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳13,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳14,500
৳ 13,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6500T 6th Gen |
| Processor Speed | Up to 3.10GHz, 6M Cache, |
| Main Board | Dell H-110M Chipset |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 530 |
| Audio / Speaker | HD Realtek port |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi |
| Casing | Micro Slim Case |
| Software | Windows |
📖 Overview
Dell Optiplex 3040 MT desktop brand PC has an Intel core i5 6th generation processor, Intel H110 chipset desktop motherboard, 8GB DDR4 RAM, 128GB SSD storage capacity, and Dell slim casing.
Be the first to review
Share your experience with Dell Optiplex 3040 Core i5 6th Gen 8GB RAM Brand PC and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★