Asus ExpertBook B1 B1400CBA Core i5 12th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳49,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1235U 12th Gen |
| Processor Speed | 1.30GHz up to 4.40GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" LED Backlit Narrow border display, 250nits value IPS TN, NTSC: 45%, Screen-to-body |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe PCIe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Built-in Microphone |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2 x 2, Bluetooth 5.2 (Dual Band) |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Battery | 3-cell Li-ion 42WHrs |
| Keyboard | Full-size keyboard with 1.5mm Key-travel, Spill-resistant |
| Software | Free DoS |
| Product Weight (Kg) | 1.45 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus ExpertBook B1 B1400CBA laptop features a powerful Core i5-1235U 12th gen processor with 1.30GHz up to 4.40GHz processor speed. This laptop comes with a 14" LED Backlit Narrow border display, with 250nits value IPS TN, NTSC: 45%, with Screen-to-body. With its 8GB DDR4 3200MHz RAM & 512GB NVMe PCIe large SSD Hard Disk storage gives a smoother performance.
Be the first to review
Share your experience with Asus ExpertBook B1 B1400CBA Core i5 12th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★