HP EliteBook 735 G5 Ryzen 5-2500U 16GB RAM 256GB SSD
-20%
Price in Bangladesh
৳28,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳28,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 20%
৳35,000
৳ 28,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 2500U |
| Processor Speed | 2.60GHz to 2.71GHz speed, 6 MB Cache, 4 Cores |
| Screen Size | 13.3" FHD Display |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, dual stereo speakers, integrated multi array microphone |
| Networking | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 50 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Collaboration Keyboard spill resistant with drain, and backlit |
| Software | Windows 10 |
| Ports | USB / HDMI / Headphone jack |
| Dimensions (W x D x H) | 31.03 x 22.94 x 1.78 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.33 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 735 G5 laptop comes with a powerful AMD Ryzen 5-2500U processor that gives 2.60GHz to 2.71GHz speed, 6 MB Cache, and 4 Cores. Also, it has some amazing features such as 13.3" FHD display, Bang & Olufsen, dual stereo speakers, integrated multi-array microphone, 720p HD camera, HP long life 3-cell, 50 Wh Li-ion battery, HP premium collaboration keyboard spill resistant with drain and backlit, USB / HDMI / headphone jack ports, and 16GB RAM and 256GB SSD Hard Disk storage capacity. Also, it is a perfect choice for gaming, programming, graphics design, or similar heavy work.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 735 G5 Ryzen 5-2500U 16GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★