HP EliteBook 745 G6 Ryzen 5 Pro 2GB Dedicated Graphics
-4%
Price in Bangladesh
৳29,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳29,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Barisal Sadar, Barisal
Save 5%
৳30,500
৳ 29,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 PRO 3500U |
| Processor Speed | Up to 3.7 GHz Max Turbo Frequency, 2.1 GHz Base Clock Speed, 4MB L3 Cache |
| Screen Size | 14-inch Diagonal Display, Full HD (1920 x 1080), Anti-glare, LED-backlit |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 2GB Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen-tuned speakers, Integrated dual-array microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX200 (2×2) with Bluetooth 5 Combo, Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Battery | 3-cell, 50Wh Long Life battery |
| Keyboard | Spill-resistant, backlit keyboard |
| Ports | 2 x USB 3.1 Gen 1, 1 x USB Type-C with DisplayPort 1.4, 1 x USB-C (charging) |
| Dimensions (W x D x H) | 12.83 x 9.23 x 0.70 inch |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 745 G6 laptop comes with a powerful AMD Ryzen 5 PRO 3500U processor with Up to 3.7 GHz Max Turbo Frequency, 2.1 GHz Base Clock Speed, and 4MB L3 Cache makes this laptop super fast and smooth during use. It has a 14-inch Full HD Diagonal Display that has a resolution of 1920 x 1080p gives an amazing picture quality. It features 8GB RAM with 256GB SSD Hard Disk and 2GB dedicated graphics for better performance.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 745 G6 Ryzen 5 Pro 2GB Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★