HP EliteBook 830 G5 Core i7 8th Gen 13.3" FHD Laptop
Price in Bangladesh
৳32,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳32,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 32,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th gen processor |
| Processor Speed | 1.8 GHz base frequency, up to 4.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology 8 MB cache and 4 cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 13.3 inch Full HD Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11a / b / g / n / ac Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | Smart card reader |
| Battery | HP 3-cell 50Wh Long Life Li-ion |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Software | Windows |
| Ports | USB 3.1 / HDMI / RJ-45 / VGA port |
| Dimensions (W x D x H) | 12.22 x 9.03 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.51 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 830 G5 laptop includes an Intel Core i7 8th gen processor that provides 1.8GHz base frequency and up to 4.0GHz with Intel Turbo Boost technology with 8MB cache and 4 cores. It also contains 16GB and 256GB of SSD. This laptop comes with a steel body that is completely rustproof.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 830 G5 Core i7 8th Gen 13.3" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★