HP EliteBook 830 G6 Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop
-3%
Price in Bangladesh
৳28,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳28,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Barisal Sadar, Barisal
Save 3%
৳29,500
৳ 28,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB Cache, 4 Cores |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 13.3 inch diagonal FHD IPS eDP Anti-Glare WLED-Backlit Slim |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 4GB Share Graphic |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX200 802.11a/b/g/n/ac/ax (2x2) and Bluetooth 5 Combo, vPro |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 3-Cell, 50 Wh Li-ion |
| Keyboard | Light |
| Software | Windows 10 |
| Extra Slot | Up to 32 GB DDR4 2400 SDRAM |
| Dimensions (W x D x H) | 31.04 x 22.94 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.3 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 830 G6 laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that has a frequency of 3.4 GHz and 6 MB cache. The HP laptop has 8GB of RAM which can be expanded up to 32GB as per your requirement. HP Long Life comes with a 3-cell, 50 Wh Li-ion battery that provides up to 4 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 830 G6 Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★