Lenovo IdeaPad 110 Core i5 6th Gen 8GB RAM & 128GB SSD
-18%
Price Range in Bangladesh
from
৳16,400
to
৳16,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳16,400 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳16,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 18%
৳20,000
৳ 16,400
Mirpur, Dhaka
Save 11%
৳18,500
৳ 16,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6200U Processor |
| Processor Speed | 2.30GHz Base Frequency & up to 2.80GHz Turbo Boost, 3M Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 15.6" HD |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD WR |
| Graphics Card | 2GB Built-in Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Networking | Wi-Fi 802.11b/g/n, 10/100 Base T |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader - SD / SDHC / SDXC |
| Battery | 3-Cell 33Whr Polymer Battery with 1.30 Hours Backup |
| Product Weight (Kg) | 2.1Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad 110 uses an Intel core i5 6th generation processor that can deliver 2.30GHz base & 2.80GHz maximum frequency speed. It is an ideal laptop for freelancing, programming, editing videos & pictures, official work, accounting, etc. Here, this laptop also has a 15.6" display that supports FHD resolutions, 8GB RAM, 128GB SSD, 2GB on-board graphics capacity, 2 stereo speakers with Dolby audio technology, HD webcam & Wi-Fi network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 110 Core i5 6th Gen 8GB RAM & 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★