HP Elitebook 835 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 256GB SSD Laptop
-17%
Price in Bangladesh
৳33,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳33,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 18%
৳40,000
৳ 33,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | 2.1GHz base clock, up to 4.0 GHz, 8MB L3 cache |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Radeon RX Vega 6- 8GB & 512MB Dedicated |
| Audio/Speaker | Integrated 3 multi-array microphone |
| Networking | Realtek RTL8822BE 802.11ac 2 x 2 and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53Wh Li-ion |
| Keyboard | Pill-resistant with drain |
| Dimensions (W x D x H) | 30.76 x 20.45 x 1.78cm |
| Product Weight (Kg) | 1.26 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP Elitebook 835 G7 is a laptop that has a 13,3" Display. It offers AMD Ryzen 5 PRO 4650U processor which speeds from 2.1GHz up to 4.0GHz and 8MB L3 cache. Also, it supports 8GB Integrated & 512 MB Dedicated graphics cards that provide better performance. Moreover, it has 16GB RAM and 256GB SSD available.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook 835 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★