HP EliteBook 840 G5 Core i7 7th Gen Laptop
-2%
Price in Bangladesh
৳33,490
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-7700 7th Gen |
| Processor Speed | 8M Cache, up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel HM85 Chipset |
| Screen Size | 14.1" IPS Full HD anti-glare LED-backlit |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Yes |
| Graphics Card | 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | DTS Sound + Optimized for High Fidelity Audio |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Combo, vPro |
| Webcam | Full HD IR Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4-Cell Battery with 6-Hours Backup |
| Keyboard | Spill-Resistant with Drain & HP Dura Backlit Keyboard, |
| Software | Windows 10 Pro |
| Extra Slot | Yes |
| Dimensions (W x D x H) | 328.9 x 232.8 x 15.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.30 Kg |
| Other Features | Others |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G5 laptop is powered by Intel Core i7-7700 7th generation processor with Intel turbo boost technology, 8MB cache and 4 cores. It has 512GB PCIe NVMe M.2 SSD as internal storage. It has 16GB DDR4 RAM which can open multiple files smoothly with multitasking. It has a 14.1” IPS full 4K anti-glare LED-backlit display.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G5 Core i7 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★