HP EliteBook 840 G6 Core i7 8th Gen 14" Touch 16GB RAM
-4%
Price in Bangladesh
৳31,000
from 1 seller
The lowest price of Hp elitebook 840 g6 core i7 8th gen 14" touch 16gb ram in Bangladesh is ৳31,000 only. Buy Hp elitebook 840 g6 core i7 8th gen 14" touch 16gb ram at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Barisal Sadar, Barisal
Save 5%
৳32,500
৳ 31,000
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 1.8 GHz base frequency, up to 4.6 GHz, 8 MB L3 Cache and 4 Cores |
| Screen Size | 14" Touch-Screen |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 50Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Collaboration Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.61 x 23.42 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.78 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G6 laptop is powered by an Intel Core i7 8th-generation processor. The HP laptop included 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. Also, it has a 14" touch-screen display and supports Intel Dual Band Wireless-AC Wi-Fi and Bluetooth version 5 technology that gives you superfast networking speeds for super-smooth video chats and fast, large file transfers. can be done.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G6 Core i7 8th Gen 14" Touch 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★