HP EliteBook 840 G6 Core i7 8th Gen 512GB SSD
-59%
Price in Bangladesh
৳35,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 59%
৳86,000
৳ 35,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8550U 8th Generation |
| Processor Speed | 8M Cache,1.80 GHz up to 4.00 GHz, 4 Cores, 8 Threads |
| Screen Size | 14" IPS anti-glare LED-backlit Display |
| RAM | 16GB DDR4 2400 MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel GPU 8GB |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, Pro |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Smart card reader |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 50 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Collaboration Keyboard, spill resistant with drain |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up to 32GB |
| Dimensions (W x D x H) | 32.6 x 23.43 x 17.9cm |
| Product Weight (Kg) | 1.48 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G6 Laptop is powered by an Intel Core i7-8550U 8th generation processor and has a maximum clock speed of 3.90GHz with a 6M cache. This laptop comes with a 14" Full HD LED-backlit display with a narrow border display. This laptop comes with 16GB DDR4 2400 MHz SDRAM for dynamic performance. It has Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo Pro for uninterrupted network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G6 Core i7 8th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★