HP Elitebook 840 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳31,990
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳31,990 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 31,990
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1065G7 10th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.20 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Integrated with a processor |
| Screen Size | 14.1" Diagonal FHD, Anti-Glare, WLED-Backlit, eDP, 250 nits, 45% NTSC Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, HP Audio Boost, Quad Speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD-Card Slot |
| Battery | 3-Cell Li-Ion, 53Wh, 6 hours battery backup |
| Keyboard | Spill-resistant, Backlit keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 6.27 x 2.95 x 0.33 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.33 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP Elitebook 840 G7 is powered by an Intel Core i5 10th generation processor that can generate speeds up to 4.20 GHz, and 6M Cache. It has a 14.1" Diagonal FHD display. It includes features of an Intel UHD Graphics card, 720p HD Webcam, and spill-resistant backlit keyboard. Also, it has a 3-Cell Li-Ion, 53Wh battery that provides 6 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook 840 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★