HP EliteBook 840 G8 Core i5 11th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-2%
Price in Bangladesh
৳38,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 4.40GHz Turbo Boost Speed, 8MB Cache, Core 4 |
| Screen Size | 14" diagonal FHD display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen / dual stereo speakers / 3 multi array microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2) & Bluetooth V5 Combo, non-vPro |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell 53 WHr Long Life |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.73 x 8.44 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.4 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G8 laptop comes with 14 inch diagonal display that features FHD resolution, anti-glare UMA eDP, 250 nits brightness, 45% NTS color. It is included 8GB DDR4 RAM and 256GB M.2 SSD storage. This HP EliteBook laptop is a powered by Intel Core i5 11th generation processor with 4.40GHz turbo boost speed, and 8MB cache. There is also Intel AX201 Wi-Fi 6 2 x 2 & Bluetooth V5 Combo, non-vPro for network connectivity for smooth video, chatting and other office work.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G8 Core i5 11th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★