HP Elitebook 840 G9 Core i5 12th Gen 16GB RAM
-2%
Price in Bangladesh
৳61,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core-i5 1245U 12th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.80 GHz |
| Screen Size | 14" diagonal, WUXGA 1920 x 1200p, IPS, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| RAM | 16 GB DDR4 4800MHz |
| Hard Disk | 256 GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris X Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen / dual stereo speakers / 3 multi array microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2) & Bluetooth V5 Combo, non-vPro |
| Webcam | HD Webcam (1920 x 1080p) |
| Card Reader | Active SmartCard |
| Battery | 3-Cell 53WHr Long Life Battery |
| Keyboard | Dual Point spill-resistant Premium Keyboard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up to 64 GB RAM Supported |
| Dimensions (W x D x H) | 31.56 x 22.4 x 1.92 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.36 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP Elitebook 840 G9 is a laptop that has a 14" diagonal, WUXGA 1920 x 1200p resolution, IPS, anti-glare, 400 nits, and 100% sRGB display. It is powered by an Intel Core i5 12th Gen processor which speeds up to 4.80 GHz with Intel turbo boost technology. It supports 16GB DDR4 and 256GB SSD higher capacity RAM and ROM that reduces data access latency for the memory controller.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook 840 G9 Core i5 12th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★