HP EliteBook 845 G7 Ryzen 7 Pro 4750U 512GB SSD
-13%
Price Range in Bangladesh
from
৳35,500
to
৳39,999
across 5 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳35,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳39,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 13%
৳41,000
৳ 35,500
ElephantRoad, Dhaka
৳ 36,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 36,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 Pro 4750U |
| Processor Speed | 1.7GHz base clock, up to 4.2 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 8 cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14.00 inch FHD |
| RAM | 16GB DDR4, 3200 MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Audio/Speaker | Integrated 3 multi-array microphone |
| Networking | Realtek RTL8822BE 802.11ac (2 x 2) and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p Primary Camera 0.9 Megapixel |
| Battery | 53Wh Lithium-Polymer |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Software | Windows 10 pro / 11 pro |
| Dimensions (W x D x H) | 32.33 x 21.46 x 1.80cm |
| Product Weight (Kg) | 1.39 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 845 G7 laptop has a Ryzen 7 Pro 4750U processor, ensuring faster performance. It is perfect for businesses and professionals. Also, this laptop offers 16GB DDR4 RAM 3200buss and 512GB SSD. Moreover, It supports an Integrated 3 multi-array microphones and a 720p primary camera with 0.9 Megapixel.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 845 G7 Ryzen 7 Pro 4750U 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★