HP EliteBook 8470P Core i7 3rd Gen 8GB RAM Laptop
-25%
Price Range in Bangladesh
from
৳13,500
to
৳14,500
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳13,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳14,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 25%
৳18,000
৳ 13,500
Mirpur, Dhaka
Save 28%
৳20,000
৳ 14,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-3130M 3rd Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.80 GHz, 6MB L3 Cache |
| Chipset | Intel QM87 Express |
| Screen Size | 14 Inch Diagonal HD Bright View WLED-Backlit |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | 2GB Built-in Graphics |
| Audio/Speaker | Integrated Stereo Speakers |
| Networking | 100/1000Mbps |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell Lithium-Ion |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 2.5 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 8470p features Intel Core i7-3210M 3rd Generation processor, 8GB RAM, 128GB SSD storage capacity, 1366 x 768p display resolution, HP spill-resistant keyboard, and 1.30-hour battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 8470P Core i7 3rd Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★