HP EliteBook 850 G7 Core i5 10th Gen 16GB RAM Laptop
-7%
Price Range in Bangladesh
from
৳43,500
to
৳48,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳43,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳48,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳47,000
৳ 43,500
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳55,000
৳ 48,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10310U 10th Generation |
| Processor Speed | 1.1 GHz, up to 4.9 GHz |
| Chipset | Chipset integrated with processor |
| Screen Size | 15.6" diagonal |
| RAM | 16 GB DDR4 2666 MHz |
| Hard Disk | 512 GB NVme M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel UHD |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, 2 x Integrated stereo speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2 x 2) and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53 Wh Li-ion |
| Keyboard | Backlit KeyBoard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Yes |
| Dimensions (W x D x H) | 35.97 x 23.37 x 1.93 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.71 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The HP EliteBook 850 G7 laptop offers 16GB of DDR4 memory with a bus speed of 2666 MHz. The laptop comes with a 512 GB SSD storage capacity that can store videos, audio, and other data. It HP laptop features an Intel Core i5 10th generation processor with a turbo frequency of 4.9 GHz. This laptop comes with an HP Long Life 3-cell 53 Wh Li-ion battery that provides 3 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 850 G7 Core i5 10th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★