HP EliteBook 855 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 16GB / 512GB
Price in Bangladesh
৳38,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳38,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 38,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | 1.6GHz Base Clock, up to 4.2GHz, 8MB L3 Cache, 6 Cores |
| Screen Size | 15.6" Full HD Display |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 Nvme |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 8GB Shared with 512 MB Dedicated |
| Networking | Intel AX200 Wi-Fi 6 2 x 2 and Bluetooth 5 Combo, non-vP |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | yes |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 35.94 x 23.67 x 1.93 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.696 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The HP EliteBook 855 G7 is a reliable laptop designed to meet the demanding computing needs of students, office, and home users. It is powered by an AMD Ryzen 5 Pro 4650U processor. It is equipped with 8GB Shared with 512 MB Dedicated graphics that will provide smooth visuals for basic photo editing and casual gaming. This laptop has 16 GB DDR4 RAM which will provide responsive performance for daily tasks.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 855 G7 Ryzen 5 Pro 4650U 16GB / 512GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★