HP EliteBook Folio 1040 G3 Core i7 6th Gen 8GB RAM
-8%
Price in Bangladesh
৳26,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳26,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳29,000
৳ 26,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-6300U 6th generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.4GHz, Up to 3.0GHz, 4 MB Cache |
| Screen Size | 14" Diagonal FHD SVA Anti-Glare Slim LED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 2400Bus |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVM |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 series 4GB Built-in (up to 6GB upgradable) |
| Audio/Speaker | High Definition Audio Speakers |
| Networking | Intel 802.11a / b / g / n / ac (2 x 2) and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | 2MP HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP 6-Cell (45.6 Whr) Polymer Long Life Battery |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 33.7 x 23.45 x 1.65cm |
| Product Weight (Kg) | 1.54 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook laptop has 256GB SSD storage and 8GB RAM. It offers an intel Core i7-6300U 6th generation which speeds up to 3.0GHz, 4 MB Cache. This laptop is spill-resistant with a backlit HP Dura keyboard. Connect to the Internet via 802.11ac Dual-Band Wi-Fi or the Ethernet LAN port for a more stable connection, as well as a 3.5mm microphone and headphone combo jack.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook Folio 1040 G3 Core i7 6th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★