HP Elitebook Folio G3 1040 Core i5 6th Gen Laptop
-24%
Price Range in Bangladesh
from
৳20,100
to
৳22,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳20,100 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳22,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Paba, Rajshahi
Save 24%
৳26,500
৳ 20,100
Kamalapur, Dhaka
Save 15%
৳26,000
৳ 22,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen |
| Processor Speed | 2.60GHz Colck Speed up to 3.40GHz, 4MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" 2K QHD touchscreen 2560 x 1440p |
| RAM | 8GB DDR4 2133MHz |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Two Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel 802.11a / b / g / n / ac (2 x 2) and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader |
| Battery | 6-Cell, Li-Ion Battery |
| Product Weight (Kg) | 1.43Kg |
| Other Features | Spill-Resistant with Drain, HP Dura Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The laptop is very thin and the body is made of metal. It has a 14" touch screen display. It also features Intel Core i5 6th gen processor, 256GB SSD storage capacity, 8GB RAM, 64-bit operating system, USB 3.0 charging port.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook Folio G3 1040 Core i5 6th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★