Lenovo ThinkPad L470 Core i5 6th Gen 8GB / 256GB SSD
-21%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 21%
৳23,500
৳ 18,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.30 GHz, up to 2.80 GHz with Turbo Boost, 2 Cores, 4 Threads, 3MB Cache |
| Screen Size | 14.0" FHD Anti-Glare, 220 Nits Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400 BUS |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 5500 Series |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio / Stereo Speakers |
| Networking | Intel 8260 802.11AC (2 x 2) Wi-Fi / LAN / Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | 1 x Media Card Reader |
| Battery | 6-Cell 48Wh |
| Keyboard | Keyboard Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x 0.79 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad L470 laptop comes with an Intel Core i5 6th generation processor, 8GB RAM, and 256GB SSD storage capacity. The laptop has a 14.0-inch FHD display with a resolution of 1920 x 1080 pixels. It offers a 6-cell Li-Ion 48Whr battery that provides 3 hours of battery backup. Moreover, this laptop has an Intel HD 5500 Series graphics card, an HD webcam, Wi-Fi & Bluetooth.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L470 Core i5 6th Gen 8GB / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★