HP EliteBook X360 1040 G5 Core i5 8th Gen 14.1" Touch
-12%
Price in Bangladesh
৳35,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 13%
৳40,000
৳ 35,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8350U 8th Gen |
| Processor Speed | up to 3.60 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14.0 inch diagonal 4K IPS eDP with PSR BrightView WLED-backlit touch screen direct bonded with Corning Gorilla Glass 5, 500 cd/m2, 100% sRGB for WWAN |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD 620 with 4GB Shared Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, Premium stereo speakers |
| Networking | Intel Dual band Wireless-AC 8265 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi with Bluetooth 4.2 Combo, vPro |
| Webcam | FHD camera |
| Battery | 4 Hours + - |
| Keyboard | HP Premium Collaboration, Spill-resistant and backlight enabled |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.52 x 0.64 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.31 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The HP EliteBook X360 1040 G5 laptop has a 14.1" touch full-HD display that can be rotated 360 degrees. The laptop is powered by Intel Core i5 8th generation processor with a maximum frequency of 3.60 GHz, and a 6M cache. It has included 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage. It also has Bluetooth 4.2 Combo with Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi for networking connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook X360 1040 G5 Core i5 8th Gen 14.1" Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★