HP EliteBook 830 G6 Core i5 8th Gen Touch Laptop
-17%
Price in Bangladesh
৳39,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency, up to 3.9 GHz, 8 Core |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 13.3" FHD LED Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB SSD NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Graphics Memory |
| Audio/Speaker | Audio Bang & Olufsen, Dual Stereo Speakers |
| Networking | Intel AX200 Wi-Fi 6 2 x 2 |
| Webcam | Web Camera |
| Battery | 4-Cell, 53 WHr HP Long Life Li-ion |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.07 x 8.47 x 0.66 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.5 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP Elitebook 830 G6 laptop has an Intel Core i5-8365U 8th processor with 8 cores and a base frequency of 1.6 GHz. This laptop includes a 13.3" FHD IPS touch screen, 16GB RAM & 512GB SSD storage capacity. It also has Bluetooth connectivity, two USB 3.1 Type-C ports with Thunderbolt 2, two USB 3.1 Gen 1 port 1 charging, and one HDMI port, original charger, etc.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 830 G6 Core i5 8th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★