HP OMEN 15-ce015TX Core i7 7th Gen Gaming Laptop
-25%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 25%
৳60,000
৳ 45,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-7700HQ 7th Generation |
| Processor Speed | 2.8 GHz, up to 3.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB Cache, 4 Cores |
| Screen Size | 15.6" Diagonal FHD IPS UWVA Anti-Glare WLED-Backlit |
| RAM | 12GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 NVME SSD + 1 TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 10 GB Total Graphics with Dedicated 4GB NVIDIA GTX 1050 TI GDDR5 |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | Integrated 10/100/1000 GbE LAN, Wireless Intel 802.11a/b/g/n/ac, Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera with Dual Array Digital Microphone |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4 Cell, 63.3 Wh Li-ion |
| Keyboard | RGB Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 38.2 x 25.3 x 2.45 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.62 Kg |
| Series | HP Omen |
📖 Overview
HP OMEN 15-ce033tx gaming laptop is powered by powerful Intel Core i7 7th Gen processor. So suitable for use by students, professionals and gamers. It is also designed with 12GB DDR4 RAM and a 256GB M.2 NVME SDD + 1 TB hard drive. This laptop has 10 GB total graphics with dedicated NVIDIA GTX 1050 Ti 4GB GDDR5.
Be the first to review
Share your experience with HP OMEN 15-ce015TX Core i7 7th Gen Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★