Lenovo ThinkPad Yoga 7i x360 Core i7 10th Gen Touch
Price in Bangladesh
৳48,490
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳48,490 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 48,490
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10610U 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.8 GHz, up to 4.9 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache |
| Screen Size | 15.6'' FHD IPS Anti-glare Touchscreen |
| RAM | 12GB LPDDR4 |
| Hard Disk | 512GB Nvme M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers, 2W x 2 and 0.8W x 2, Dolby Atmos |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2x2 Wi-Fi, Bluetooth V4.1 |
| Webcam | HD 720p |
| Battery | 4 Cell, Li-Ion, 3-hours battery backup |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 2.71 x 8.58 x 0.63 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad Yoga 7i x360 business laptop that is a powered by Intel Core i7 10th generation powerful processor with a maximum turbo frequency of 4.9 GHz and 8MB cache. It has 12GB DDR4 RAM which will provide responsive performance for daily tasks. This laptop comes with 15.6" Touchscreen display that features 360 degree rotated display, full HD resolution, IPS type panel, anti-glare, 500nits brightness, and Dolby Vision.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad Yoga 7i x360 Core i7 10th Gen Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★