HP Pro Tower 290 G9 intel Core i5 12th Gen 512GB SSD
-21%
Price in Bangladesh
৳55,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳55,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 21%
৳70,000
৳ 55,000
📋 HP Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | HP |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-12500 12th Generation |
| Processor Speed | 3.0GHz to 4.6GHz, 18MB Cache |
| Main Board | Intel H670 |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 GB m.2 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 730 |
| Optical Drive | M.2 SSD |
| Audio / Speaker | Realtek ALC3867 codec |
| Networking | Built in 10/100/1000 Ethernet Gigabit LAN |
| Keyboard | HP USB Keyboard |
| Mouse | HP USB Mouse |
| Casing | HP Brand Casing |
| Software | Windows |
| Other Features | Brand PC |
📖 Overview
HP Pro Tower 290 G9 brand desktop PC features Intel Core i5 12th generation processor, 8GB DDR4 RAM, 512GB M.2 storage capacity, built-in Intel UHD Graphics 730, tower form factor, 1 x HDMI, and 4 x USB Type-A port.
Be the first to review
Share your experience with HP Pro Tower 290 G9 intel Core i5 12th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★