HP ProBook 430 G8 Core i7 11th Gen 16GB RAM
-2%
Price in Bangladesh
৳43,000
from 1 seller
The lowest price of Hp probook 430 g8 core i7 11th gen 16gb ram in Bangladesh is ৳43,000 only. Buy Hp probook 430 g8 core i7 11th gen 16gb ram at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 2%
৳44,000
৳ 43,000
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 1165G7 11th Gen |
| Processor Speed | Up To 4.7GHz, 12MB Cache |
| Chipset | Intel chipset |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 256GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 8GB |
| Networking | Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi ,Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 3-cell Lithium Ion |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Software | Standard |
| Dimensions (W x D x H) | 12.76 x 8.11 x 0.71 inches |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 430 G8 laptop uses an Intel Core i7 11th-generation processor that generates a maximum speed of up to 4.70GHz. It has 16GB DDR4 RAM, 256GB NVMe SSD, 720p HD camera, etc. Also, the processor contains Intel Iris Xe 8GB graphics. The screen of the laptop appears with a 13.3" HD IPS display. It offers a 3-cell Lithium-Ion battery that provides long-term charging backup.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 430 G8 Core i7 11th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★