HP Probook 440 G6 Core i5 8th Gen 256GB SSD Laptop
-14%
Price Range in Bangladesh
from
৳24,480
to
৳25,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳24,480 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳25,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 14%
৳28,500
৳ 24,480
ElephantRoad, Dhaka
Save 69%
৳79,500
৳ 25,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i5-8265U 8th Generation Processor |
| Processor Speed | Basr Frequency 1.60 GHz up to 3.90 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" diagonal LED SVA Anti-Glare HD Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Integrated stereo speakers |
| Networking | HP LAN Protection, Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi, Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | Integrated HD 720p IR webcam |
| Battery | 3-Cell, 45 Wh Li-ion Battery |
| Keyboard | Spill-resistant with optional backlit function |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.42 x 23.77 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.6 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
The HP ProBook 440 G6 Notebook PC comes with 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD internal storage, 45Wh Li-ion battery which gives up to 5 hours battery life, a single digital microphone, dual-microphone array, spill-resistant keyboard, click pad with multi-touch gesture support.
Be the first to review
Share your experience with HP Probook 440 G6 Core i5 8th Gen 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★