Hp Probook 440 G8 Core i5 11th gen 16GB RAM Laptop
-21%
Price in Bangladesh
৳35,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳35,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 21%
৳45,000
৳ 35,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz up to 4.20 GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD, Narrow Bezel, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers, Dual Array Microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), Bluetooth V5.0,1 x RJ-45 |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 45Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-Resistant Type |
| Dimensions (W x D x H) | 32.19 x 21.39 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.38 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 440 G8 laptop has a 14-inch full HD, narrow bezel display. This HP laptop included 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. It is powered by an Intel Core i5-1135G7 11th Gen processor and has a maximum turbo frequency of 4.20GHz. This laptop has Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), Dual Stereo Speakers, Dual Array Microphone, 720p HD and IR camera, and Bluetooth 5 network connectivity for smooth browsing.
Be the first to review
Share your experience with Hp Probook 440 G8 Core i5 11th gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★