HP ProBook 440 G8 Core i5 11th Gen 8GB RAM
-20%
Price Range in Bangladesh
from
৳33,500
to
৳36,500
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳33,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳36,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 20%
৳42,000
৳ 33,500
Mirpur, Dhaka
৳ 36,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz up to 4.20 GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD, Narrow Bezel, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz SDRAM |
| Hard Disk | 256GB NVMe PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers, Dual Array Microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), Bluetooth V5.0,1 x RJ-45 |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 45Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-Resistant Type |
| Dimensions (W x D x H) | 32.19 x 21.39 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.38 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
The HP ProBook 440 G8 laptop features a 14-inch full HD display with a slim bezel. It is equipped with 8GB of DDR4 RAM and has a storage capacity of 256GB SSD. This device is powered by an Intel Core i5-1135G7 processor from the 11th generation, capable of reaching a maximum turbo frequency of 4.20GHz. The laptop includes 1 x RJ-45 port, Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2), and Bluetooth 5 connectivity options for seamless browsing.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 440 G8 Core i5 11th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★