HP ProBook 445 G7 Ryzen 5 4500U 16GB RAM Laptop
-13%
Price in Bangladesh
৳31,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4500U |
| Processor Speed | 2.3 GHz base clock, up to 4.0 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 6 cores |
| Screen Size | 14 inch diagonal HD SVA eDP anti-glare LED-backlit slim, 220 cd/m², 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Yes |
| Graphics Card | 512MB Dedicated, 4GB shared graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Sound |
| Networking | Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-resistant with optional backlit function |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.41 x 23.77 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.6 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 445 G7 laptop is powered by Ryzen 5 4500U processor and has 512MB dedicated, 4GB shared graphics card that can meet the demanding computing needs of small business, office and home users. This laptop has 16GB DDR4 RAM that allows quick access to smooth multitasking programs. It also has 512GB NVMe M.2 SSD which can store various data, videos. It has Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 Combo technology for network connectivity which can be used for internet browsing, video games without interruption.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 445 G7 Ryzen 5 4500U 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★