HP Probook 450 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop
-2%
Price Range in Bangladesh
from
৳19,000
to
৳22,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳19,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳22,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳19,500
৳ 19,000
Banasree, Dhaka
Save 27%
৳30,000
৳ 22,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6200U 6th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.3 GHz Upto 2.80 GHz Turbo Frequency, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel H110 |
| Screen Size | 15.6 Inch LED-Backlit TFT LCD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Audio/Speaker | DTS Sound |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 4 Cell Battery |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 2.2Kg |
| Other Features | Finger Print Security |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP Probook 450 G3 laptop comes with 8GB RAM, 256GB SSD storage capacity, and a 15.6 inch HD display. The laptop is powered by an Intel core i5 6th generation processor with a turbo frequency of 2.80 GHz. It has a 4-cell battery that provides 2 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP Probook 450 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★