HP ProBook 640 G8 Core i5 11th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳39,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳39,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 39,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | 2.4 GHz base clock, up to 4.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology 4 cores and 8 MB L3 cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14 inch Diagonal HD SVA eDP Anti-Glare Narrow Bezel Bent, 250nits, 45% NTS |
| RAM | 16 GB DDR4-3200 SDRAM |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Integrated dual-array Microphone, 2 Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) WLAN and Bluetooth 5 Combo, non-vPro |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45Wh Li-ion Polymer |
| Keyboard | Spill-resistant |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.19 x 21.39 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.38 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 640 G8 laptop comes with 14 inch full HD, narrow bezel display. This laptop included 16GB DDR4 RAM and 512 GB SSD storage capacity. The laptop is a powered by Intel Core i5 11th-generation processor with a maximum turbo frequency of 4.20GHz. This laptop features 1 x RJ-45, Intel Dual Band Wireless-AC, and Bluetooth 5 network connectivity for smooth browsing without any hindrance.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 640 G8 Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★