HP Victus 15-fa0xxx Core i5 12th Gen Gaming Laptop
-6%
Price Range in Bangladesh
from
৳75,000
to
৳88,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳75,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳88,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳80,000
৳ 75,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 88,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5-12500H 12th Generation |
| Processor Speed | 18M Cache, up to 4.50 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" Full HD, Narrow border, 200nits Brightness, 16:9 Anti-Glare, NTSC: 45% Display |
| RAM | 16GB, 2 x 8GB, Up to 3200MHz DDR4 Non-ECC |
| Hard Disk | 512GB PCIe M.2 NVMe Class 35 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 4GB Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by B&O with Dual Speaker |
| Networking | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2 x 2 and Bluetooth 5.2 combo, Supporting Gigabit data rate |
| Webcam | HD |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell, 70Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | US International |
| Software | Free DOS |
| Dimensions (W x D x H) | 358 x 255 x 24mm |
| Product Weight (Kg) | 2.29 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Victus 15-fa0xxx is a gaming laptop that features audio by B & O with dual speaker, HD webcam and US international keyboard. This laptop has NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB GDDR6 dedicated graphics card which can be used for gaming, video editing, programming. It has a 15.6" full HD narrow border, 200nits brightness, 16:9 anti-glare and 144Hz refresh rate display that allows for better gaming performance with reduced screen tearing. This HP Victus laptop included 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP Victus 15-fa0xxx Core i5 12th Gen Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★