HP Victus 15-FA2701WM Core i5 13th Gen 16GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳105,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳105,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 105,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5-13420H 13th Generation |
| Processor Speed | UpTo 4.60GHz, 12MB Cache |
| Chipset | Intel integrated SoC |
| Screen Size | 15.6" 1920 x 1080p 144Hz 9ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR5 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe Drive Gen-4 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra - 8GB with NVIDIA RTX 4050-6GB DDR6 Dedicated Graphics Card |
| Audio/Speaker | Audio by B&O, Dual Speaker, HP Audio Boost |
| Networking | Integrated 10/100/1000 GbE LAN, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2) and Bluetooth V5.3 wireless card supporting gigabit data rate |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Card Reader | 1 x multi-format SD media card reader |
| Battery | 4-Cell, 70 Wh Li-ion Polymer |
| Keyboard | LED Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.29 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP Victus 15-FA2701WM is a powerful gaming laptop that can handle graphics design, video editing, programming, games, and other office tasks. It is powered by an Intel Core i5-13420H 13th-generation processor. This HP laptop has integrated 10/100/1000 GbE LAN, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2), and Bluetooth V5.3 wireless card for network connectivity, which can make internet browsing, video streaming, and other office tasks faster. It has 16GB DDR5 3200MHz RAM, 512GB NVMe Drive Gen-4 SSD, 4-Cell, 70 Wh Li-ion Polymer Battery, LED Backlit Keyboard with Numeric Keypad.
Be the first to review
Share your experience with HP Victus 15-FA2701WM Core i5 13th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★