HP ZBook 14U G6 Core i5 8th Gen 4GB Dedicated Graphics
Price Range in Bangladesh
from
৳34,000
to
৳36,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳34,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳36,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 34,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 36,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Speed 1.6 GHz, Boost up to 3.4 GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Chipset integrated with processor |
| Screen Size | 14" diagonal FHD IPS eDP Anti-Glare LED-Backlit |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Dedicated 4GB Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen Audio, Duel Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, vPro |
| Webcam | 720p HD webcam with IR |
| Card Reader | Integrated Smart Card Reader |
| Battery | 3-Cell 46 Whr |
| Keyboard | HP Collaboration Keyboard Spill-Resistant |
| Software | Windows |
| Ports | 1 x RJ-45, 2 x USB 3.1, 1 x HDMI 1.4b, 1 x Docking connector, 1 x Audio combo jack, 1 x USB Type-C Thunderbolt |
| Dimensions (W x D x H) | 326.0 x 234.3 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.48 Kg |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
This HP ZBook 14U G6 comes with a powerful Intel Core i5 8th Generation processor that has Base Speed 1.6 GHz, Boost up to 3.4 GHz, and 8MB Cache. It has a 14" diagonal FHD IPS eDP Anti-Glare LED-Backlit display that can give a wonderful viewing experience and 720p HD webcam with IR you can take clear picture with this laptop. Moreover, this laptop has some amazing features such as 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD Hard Disk storage, Dedicated 4GB Graphics, Bang & Olufsen Audio, Duel Stereo Speaker, Integrated Smart Card Reader and 3-Cell battery for long lasting using in a single charge.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook 14U G6 Core i5 8th Gen 4GB Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★