Lenovo Ideapad 310 Core i3 6th Gen 4GB RAM 1TB HDD Laptop
-17%
Price in Bangladesh
৳15,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-6100 6th Generation Processor |
| Processor Speed | 3M Cache, 3.70 GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14 Inch LED |
| RAM | 4 GB |
| Hard Disk | 1 TB |
| Disk Type | HDD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Built-In HD Audio & stereo speaker |
| Networking | 802.11AC and Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 2-cell Li-Polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.92 x 10.24 x 0.90" |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad 310 laptop has Intel core i3 6th generation processor, 4GB laptop RAM, 1TB hard disk drive, Intel HD graphics, 14 inch laptop display, card reader, Wi-Fi, Bluetooth, DVD R/W, web camera, up to 2.5 hours laptop battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Ideapad 310 Core i3 6th Gen 4GB RAM 1TB HDD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★