Lenovo IdeaPad Flex 5 Core i5 12th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳67,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳67,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 67,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 12th Gen |
| Processor Speed | 3.3 GHz up to 4.4 GHz |
| Screen Size | 14 Inch WUXGA IPS |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 4GB |
| Networking | Wi-Fi 6, 802.11ax 2 x 2 + BT5.1 |
| Webcam | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Battery | 52.5 Wh Lithium Ion |
| Keyboard | LED Backlit |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad Flex 5 has a 14" WUXGA IPS display. It is powered by an Intel Core i5 12th Gen processor that can generate maximum frequency P-core 4.4GHz / E-core 3.3GHzz and cache 10MB. It has 8GB RAM and 512GB NVM Express Drive, it provides reliable performance while working. Moreover, it includes an SD card reader
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Flex 5 Core i5 12th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★