Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 4700U 14" FHD Touch Laptop
-16%
Price in Bangladesh
৳43,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen Octa Core 7 4700U |
| Processor Speed | 8MB Cache, 2.0GHz to 4.1GHz |
| Screen Size | 14" 360 degree, Anti-glare ,250 nits Touchscreen display |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos |
| Networking | 2x2 WiFi 5 802.11 ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p CAM |
| Card Reader | microSD, microSDHC support |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows 10 Home |
| Ports | 2 x USB 3.1, USB-C (Gen 1 with PD), Audio Jack Combo |
| Dimensions (W x D x H) | 12.66 x 8.56 x 0.82 inches |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad Flex 5 laptop has a 14" 360 degree, Anti-glare,250 nits Touchscreen display. It is powered by an AMD Ryzen Octa Core 7 4700U processor that provides smooth performance while working. Also, it includes 16GB DDR4 3200MHz RAM, 512GB NVME SSD, and an AMD Radeon graphics card.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 4700U 14" FHD Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★