Lenovo T14 Core i7 11th Gen 16GB RAM / 512GB SSD
Price in Bangladesh
৳46,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 11th Gen |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 Inch IPS Type Panel, FHD, 300nits Anti-Glare |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec, Stereo speakers, 2W x 2, Dolby Audio |
| Networking | LAN / Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2x2 / Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 50Wh, 3 Cell |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 329.4 x 227.5 x 17.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.47Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo T14 laptop offers powerful performance with its Intel Core i7 11th Gen processor and 16GB DDR4 RAM. The 14-inch IPS-type panel display provides a clear and vibrant viewing experience. With a 512GB SSD, you'll have broad capacity for all your files, software/applications & games. It also features an Intel Iris Xe integrated card graphics with the processor to provide an excellent visual experience during configuration needs.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo T14 Core i7 11th Gen 16GB RAM / 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★