Lenovo ThinkPad T490 Core i5 8th Gen Touch Laptop
-10%
Price in Bangladesh
৳26,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳26,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳30,000
৳ 26,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.10GHz |
| Screen Size | 14" Full HD IPS Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD PCI GEN3 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 4K Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Built-in |
| Networking | LAN / Wi-Fi / Bluetooth |
| Webcam | HD Cam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 50Wh |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.95 x 8.94 x 0.70" |
| Product Weight (Kg) | 1.52 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo T490 ThinkPad comes with an Intel Core i5 8th generation processor that can generate 4.10GHz maximum frequency speed. This ThinkPad has a display of 14 inches that supports up to FHD resolution screen. Also, it includes 16GB RAM & 256GB SSD drive capacity, intel UHD graphics, and a powerful 50Wh battery that can provide up to 4 hours of battery backup time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T490 Core i5 8th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★