Lenovo Thinkpad T490s Core i7 8th Gen 14" FHD 8GB RAM
-8%
Price in Bangladesh
৳27,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8565U 8th Generation |
| Processor Speed | Total Cores: 4, Total Threads: 8, Max Turbo Frequency: 4.60GHz |
| Chipset | Intel SoC (System on Chip) |
| Screen Size | 14" FHD |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 16GB Intel Ultra HD |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, 1W x2, Dolby Audio Premium |
| Networking | LAN, Wi-Fi & Bluetooth |
| Webcam | HD Cam |
| Card Reader | Smart Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 57Wh |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13 x 8.9 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.35 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo Thinkpad T490s laptop arrives with a 14-inch FHD Dolby Vision screen. Also, it uses an Intel core i7 8th generation high-performing processor that will allow users to do multiple tasks with lag-free performance because of the 4.60GHz top frequency speed. This T490s laptop will be an ideal choice for freelancing, official work, internet browsing & multimedia. Moreover, it contains 8GB RAM, 256GB SSD, stereo speakers, smart connectivity, etc.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad T490s Core i7 8th Gen 14" FHD 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★