Lenovo ThinkBook 14s Core i5 10th Gen
-12%
Price in Bangladesh
৳35,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳40,000
৳ 35,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i5 10th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB Cache, 4 Cores |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14” Narrow Bezel Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 4GB Shared Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Audio with Harman speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2ax, Bluetooth Version 5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 4 hours of Local Video Playback |
| Keyboard | LED Backlit Keyboard |
| Software | Windows 10 |
| Product Weight (Kg) | 1.3kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo ThinkBook 14s comes with a powerful Intel Core i5 10th Generation processor that has 1.6 GHz Base frequency up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB cache and 4 cores. It has a 14” Narrow Bezel Display gives amazing quality resolution and 720p HD camera so you can easily take pictures and videos at any time you want. Also, it has 8GB RAM and 256GB SSD Hard Disk storage capacity gives a super smooth and fast using performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkBook 14s Core i5 10th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★