Lenovo ThinkBook 20RS Core i5 10th Gen
-2%
Price in Bangladesh
৳34,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo ThinkBook 20RS in Bangladesh is ৳34,000 only. Buy Lenovo ThinkBook 20RS at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳35,000
৳ 34,000
📋 Lenovo ThinkBook 20RS Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ ThinkBook 20RS |
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 1.70GHz, Maximum Turbo Frequency 2.21GHz, 6MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Screen Size | 14-Inch FHD IPS, Anti-glare, 250 nits display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | SSD 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Audio, Dual Speaker |
| Networking | WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201 11ax, 2x2, BT V5.0 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | MicroSD Card reader |
| Battery | 4-Cell 51Wh, Internal Battery |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows 10 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 51 x 32 x 8cm |
| Product Weight (Kg) | 1.3Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo ThinkBook 20RS comes with a intel core i5 10210U -10th Gen powerful processor that has a intel SoC platform in-built chipset. It features a 14 inches IPS LCD anti glare display with buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, intel UHD graphics, 8GB RAM and 256GB of SSD storage. Moreover, It has a 51Wh of battery backup that can provide a good performance for long time using experience.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkBook 20RS Core i5 10th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★