Lenovo ThinkPad 11E Yoga Pentium Dual Core 6th Gen
-13%
Price in Bangladesh
৳13,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳13,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳15,000
৳ 13,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Pentium Intel Dual Core 6th generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.10 GHz, up to 3.40 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 12 Inch HD Touchscreen |
| RAM | 4 GB |
| Hard Disk | 128 GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Audio/Speaker | Dolby Audio |
| Networking | Intel 9260 802.11AC (2 x 2) & Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720P HD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4 Cell 46Wh Internal Battery |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 11 pro |
| Product Weight (Kg) | 1.4 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad 11E Yoga comes with a powerful Pentium Intel Dual Core 6th Generation processor and has a base frequency 1.10 GHz, and up to 3.40 GHz turbo frequency. It has some amazing features such as a 12-inch HD touchscreen display, 4GB RAM, 128GB SSD Hard Disk storage capacity, Dolby audio, Intel 9260 802.11AC (2 x 2) & Bluetooth 5.1, 4 Cell 46Wh internal battery, 720P HD camera, and Windows 11 pro software.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad 11E Yoga Pentium Dual Core 6th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★