Lenovo ThinkPad T14 Core i5-1135U 11th Gen
-17%
Price in Bangladesh
৳38,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo thinkpad t14 core i5-1135u 11th gen in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy Lenovo thinkpad t14 core i5-1135u 11th gen at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 17%
৳46,000
৳ 38,000
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i5-1145G7 11th Gen |
| Processor Speed | 4 Cores, Turbo Boost of up to 4.2GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14.0" IPS FHD display |
| RAM | 8GB DDR4 3200 MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris (R) 8GB Shared Graphics |
| Audio/Speaker | Dual speakers with Dolby Audio support |
| Networking | Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 6 Cell, 4 Hours Tested |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.51 x 8.93 x 0.7 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.45 kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T14 offers a highly powerful Core i5-1135U 11th gen processor with turbo boost of up to 4.2GHz that delivers a smooth performance. The laptop features 8GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage, which gives a huge storage. The laptop comes with a 14" IPS FHD display that provides a smooth view. Moreover, the laptop has 8GB shared graphics, a 720p HD camera, a 6-cell battery, a backlit keyboard, and a card reader.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T14 Core i5-1135U 11th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★